23RD ANNUAL LOCAL AWARDS

March 13, 2015, year two at the Bluestone. After a 2014 of incredible theatre, Jeb brought enthusiasm to match it.

PERFORMANCES & AWARDS

23rd Performance.jpg

RED CARPET

23rd Red Carpet.jpg

Presentation, performance and red carpet photos by Jerri Shafer 2015

What better way to get excited for the Jebby Awards than a lip sync video?

LOCAL PRODUCTION OF THE YEAR

Bye Bye Birdie - (SRO Theater) Directed by David Bahgat

 

The Divine Sister  - (Short North Stage) Directed by Geoffrey Nelson

 

Fugitive Songs  -  (Short North Stage) Directed by Nathan Tysen & Carrie Gilchrist

 

How We Got On - (Available Light Theatre) Directed by Drew Eberly

 

A Raisin in the Sun - (SRO Theatre Company) Directed by Alan Bomar

 

We are Proud to Present a Presentation About the Herero of Namibia, Formerly Known as Southwest Africa, From the German Sudwestafrika, Between the Years 1884-1915 - (Available Light Theatre) Directed by Matt Slaybaugh

LOCAL ENTERTAINER OF THE YEAR

Todd Covert  -  The Producers - Dirty Rotten Scoundrels - Korczak's Children

 

David Glover  -  How We Got On - We Are Proud to Present...Cock - Hairspray - Bare: A Pop Opera

 

Kelly Hogan - Hairspray - Bad Jews - Bye Bye Birdie

 

Doug Joseph - The Producers - The Divine Sister - Hair - Sunset Boulevard

 

Zoe Lathan - La Cage Aux Folles - Rent - Hairspray - Bye Bye Birdie

 

Nick Lingnofski - The Music Man - Twelve Hours - Thicker Than Water - Sunset Boulevard

 

Krista Stauffer - I Love You, You're Perfect, Now Change - A Grand Night for Singing - She Kills Monsters

 

P. Tim Valentine - La Cage Aux Folles - The Who's Tommy - Sunset Boulevard

LOCAL BREAKTHROUGH PERFORMER OF THE YEAR

Eli Brickey - Descartes a la Mode - I Love You, You're Perfect, Now Change - Jesus Christ Superstar

 

Lindsay Brooks - Sylvia - The Miss Firecracker Contest

 

Bill Hafner - Shrek the Musical - The Music Man - Legally Blonde the Musical

 

Cassie Kahr - Rent - Bare: A Pop Opera

 

Michelle Weiser - The Producers - The Merry Wives of Windsor - Bye Bye Birdie

LEAD FEMALE - PLAY

Grace Bolander - The Tragedy of Hamlet Prince of Denmark (Actors' Theatre of Columbus)

 

Vicky Welsh Bragg - Who's Afraid of Virginia Woolf? (Columbus Civic Theatre)

 

Acacia Duncan - Cymbeline (Available Light Theatre)

 

Audrey Rush - The Playdaters (MadLab)

 

Olivia Weiss - To Kill a Mockingbird (Weathervane Playhouse)

LEAD FEMALE - MUSICAL

Heather Carvel - Big Voice: The Ethel Merman Experience (Warehouse Theatre Company)


Lori Kay Harvey - Next to Normal (SRO Theatre Co./Denison University)
 

Cassie Rea - A Grand Night For Singing (Short North Stage)
 

Krista Stauffer - I Love You, You're Perfect, Now Change (CATCO)
 

Brooke Walters - The Producers (Gallery Players)

LEAD MALE - PLAY

Todd Covert - Korczak's Children (Gallery Players)

 

Rudy Frias - How We Got On (Available Light Theatre)

 

Doug Joseph - The Divine Sister (Short North Stage)

 

Mark Mann - To Kill a Mockingbird (Weathervane Playhouse)

 

Adam Simon - The Merry Wives of Windsor (Actors' Theatre of Columbus)

LEAD MALE - MUSICAL

Brent Fabian - Rent (Imagine Productions)

 

Jordan Matthew Donica - Jesus Christ Superstar (Weathervane Playhouse)

 

Brian Gray - Rent (Imagine Productions)

 

Zachary M. Pytel - Next to Normal (SRO Theatre Co./Denison University)

 

Ryan Scarlata - La Cage Aux Folles (Imagine Productions)

LOCAL TECHNICAL ACHIEVEMENT

Michael S. Brewer - Set Design - A Grand Night for Singing (Short North Stage)

 

Brian Evans - Fight Choreographer - Dirty Math 2016: Days of Future Math (Available Light Theatre)

 

Matt Hermes - Dave Wallingford, Brad Steinmetz, Matt Slaybaugh, Ben Jones - Video/Projection Productions - Leaving the Atocha Station (Available Light Theatre)

 

Zoe Lathan - Choreography - Bye Bye Birdie (SRO Theatre)

 

DC Simpson - Hair/Makeup Design - Hairspray (Columbus Children's Theatre)

SUPPORTING FEMALE - PLAY

Emma Lou Andrews - She Kills Monsters (Available Light Theatre)

 

Meg Chamberlain - The Divine Sister (Short North Stage)

 

Justine Appiah-Danquah - A Raisin in the Sun (SRO Theatre Company)

 

Jennifer Feather-Youngblood - The Barber of Seville (Actors' Theatre of Columbus)

 

Wilma Hatton - How We Got On (Available Light Theatre)

SUPPORTING FEMALE - MUSICAL

Zhane Dawlingz - Rent (Imagine Productions)

 

Kelly Hogan - Hairspray (Columbus Children's Theatre)

 

Kathy Taylor - Bye Bye Birdie (SRO Theatre)

 

Michelle Weiser - Bye Bye Birdie (SRO Theatre)

 

Susan Bunsold Wilson - Dirty Rotten Scoundrels (CATCO is Theatre)

SUPPORTING MALE - PLAY

Andy Falter - The Merry WIves of WIndsor (Actors' Theatre of Columbus)

 

John Feather - The Tragedy of Hamlet Prince of Denmark (Actors' Theatre of Columbus)

 

Jordan Fehr - She Kills Monsters (Available Light Theatre)

 

Philip Hickman - The Barber of Seville (Actors' Theatre of Columbus)

 

Ralph Scott - My Name is Asher Lev (CATCO is Theatre)

SUPPORTING MALE - MUSICAL

George Bailey - Little Shop of Horrors (Imagine Productions)

 

Jonathan Collura - Shrek The Musical (Pleasure Guild)

 

Todd Covert - Dirty Rotten Scoundrels (CATCO is Theatre)

 

Cody Michael Shope - Big Voice: The Ethel Merman Experience (Warehouse Theater)

 

Ryan Stem - The Who's Tommy (Short North Stage)

© 2019 by Jebby Awards. Proudly created with Wix.com