30TH ANNUAL LOCAL AWARDS

April 9, 2022

AWARD PRESENTATIONS

Coming Soon

PERFORMANCES

Coming Soon

RED CARPET

Coming Soon
30th Production Play.jpg

LOCAL PRODUCTION OF THE YEAR - PLAY

The Children - Red Herring Theater Company (directed by Michael Herring)
 

Eurydice - Actors' Theatre of Columbus (directed by Beth Josephsen)
 

Mr. Burns, A Post-Electric Play - CATCO (directed by Leda Hoffmann)
 

Sons & Lovers - Evolution Theatre Company (directed by David Allen Vargo)
 

These Shining Lives - Red Herring Theater Company (directed by Nancy Shelton Williams)

LOCAL PRODUCTION OF THE YEAR - MUSICAL

Ain't Misbehavin' - Trinity Theatre Company (directed by Tyrell Jamaal Reggins)
 

A Christmas Story - Columbus Children's Theatre (directed by David J. Glover)
 

Mel Brooks' Young Frankenstein - Short North Stage (directed by Edward Carignan)
 

Second to Sherlock - Imagine Productions of Columbus (directed by Brandon Boring)
 

Something Rotten - Hilliard Arts Council (directed by Robin Brenneman)

30th Production Musical.jpg
30th Entertainer.jpg

LOCAL ENTERTAINER OF THE YEAR

Ryan Bernstein (Mamma Mia!, The Wedding Singer, Mel Brooks' Young Frankenstein, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee)
 

Shauna Davis (Songs for a New World, Ain't Misbehavin', Mr. Burns, A Post-Electric Play)
 

Joe Gallagher (The Addam's Family, Monty Python's Spamalot, Noises Off, Richard O'Brien's The Rocky Horror Picture Show, Mel Brooks' Young Frankenstein)
 

Chris Johnson (Something Rotten!, The Secret Garden, Second to Sherlock)
 

Anita McFarren (Mamma Mia!, A Better and Nobler Man, The Shadow Box, These Shining Lives)
 

Josie Merkle (The Children, Life Alert, Sister Act)

 

Krista Stauffer (Eurydice, Speak Easily with Krista Stauffer, Quarantine Creative Outlet)
 

Scott Douglas Wilson (Jekyll & Hyde, Circle Mirror Transformation, A Better and Nobler Man, Vampire Lesbians of Sodom, Mr. Burns, A Post-Electric Play)

LOCAL BREAKTHROUGH PERFORMER OF THE YEAR

Alexa Clint (Something Rotten!, Second to Sherlock)
 

Elizabeth Girvin (A Doll's House,Part 2, Dr. Jekyll & Mr. Hyde, These Shining Lives)
 

Emily Grim (Eurydice)
 

Derek Gulley (Mamma Mia!, Vampire Lesbians of Sodom)
 

Aaron Natarelli (Mamma Mia!, Carrie the Musical, A Christmas Story)

30th Breakthrough.jpg

LEAD FEMALE - PLAY

Amy Anderson - Sons & Lovers (Evolution Theatre Company)
 

Melissa Bair - Life Alert (eMBer Women's Theatre)

 

Ella Palardi - These Shining Lives (Red Herring Theater Company)
 

Nancy Skaggs - The Children (Red Herring Theater Company)
 

Susan Wismar - Much Ado About Nothing (Actors' Theatre of Columbus)

30th Lead Female Play.jpg
30th Lead Female Musical.jpg

LEAD FEMALE - MUSICAL

Eli Brickey - Carrie the Musical (Columbus Immersive Theater)
 

Eryn Emery - Mamma Mia (Butterfly Guild)
 

Marrett Laney - Second to Sherlock (Imagine Productions of Columbus)
 

Chrissy Turner - Ain't Misbehavin' (Trinity Theatre Company)
 

Brooke Walters - Mel Brooks' Young Frankenstein (Short North Stage) 

LEAD MALE - PLAY

Drew Eberly - Much Ado About Nothing (Actors' Theatre of Columbus)
 

Bradley Johnson - Sons & Lovers (Evolution Theatre Company)
 

Todd Taylor - A Doll's House, Part Two (Columbus Civic Theater)

Scott Douglas Wilson - Mr. Burns, A Post-Electric Play (CATCO)
 

Harold Yarborough - The Children (Red Herring Theater Company) 

30th Lead Male Play.jpg
30th Lead Male Musical.jpg

LEAD MALE - MUSICAL

Joenathan Banks - Songs for a New World (State of the Arts Productions)
 

Nick McInturff - Mel Brooks' Young Frankenstein (Millersport Community Theatre)
 

Jordan Masterson - Something Rotten! (Hilliard Arts Council)
 

Chris Rusen - Second to Sherlock (Imagine Productions of Columbus)
 

Cody Schmid - Richard O'Brien's The Rocky Horror Picture Show (Columbus Immersive Theater)

LOCAL TECHNICAL ACHIEVEMENT

Tabitha Abney & Esther Sands (Costume Design), Mr. Burns, A Post-Electric Play (CATCO)

 

Zac DelMonte (Music Direction), Mamma Mia! (Butterfly Guild)

 

Brian Horne (Book, Music & Lyrics), Second to Sherlock (Imagine Productions of Columbus)

 

Cindy Jacober (Costume Design), Something Rotten! (Hilliard Arts Council)
 

Brad Steinmetz (Set Design), Mr. Burns, A Post-Electric Play (CATCO)

30th Technical.jpg

SUPPORTING FEMALE - PLAY

Jordan Davis - The Girlhood of Shakespeare's Heroines (Columbus Civic Theater)
 

Elizabeth Girvin - A Doll's House, Part 2 (Red Herring Theater Company)
 

Wilma Hatton - The Afrian Company Presents Richard III (Actors' Theatre of Columbus)
 

Anita McFarren - These Shining Lives (Red Herring Theater Company)
 

Josie Merkle - The Children (Red Herring Theater Company)

26th LFP.jpg
26th LFP.jpg
30th Supporting Female Play.jpg
30th Supporting Female Musical.jpg

SUPPORTING FEMALE - MUSICAL

Kelsey Hopkins - A Christmas Story (Columbus Children's Theatre)
 

Marrett Laney - Something Rotten! (Hilliard Arts Council)
 

Lexi Vestey - Second to Sherlock (Imagine Productions of Columbus)
 

Johanna Whetstone - Mel Brooks' Young Frankenstein (Millersport Community Theatre)
 

Dionysia Williams - The Addams Family (Columbus Immersive Theater)

SUPPORTING MALE - PLAY

Rick Clark - These Shining Lives (Red Herring Theater Company)
 

Daniel Kuhlman - Sons & Lovers (Evolution Theatre Company)
 

Matthew Moore - Eurydice (Actors' Theatre of Columbus)
 

Matthew Sierra - The Motherf**ker with the Hat (Short North Stage)
 

Jarrod Turnbull - From White Plains (Evolution Theatre Company) 

30th Supporting Male Play.jpg
30th Supporting Male Musical.jpg

SUPPORTING MALE - MUSICAL

Ryan Bernstein - Mel Brooks' Young Frankenstein (Millersport Community Theatre)
 

Dan Hildebrand - Second to Sherlock (Imagine Productions of Columbus)
 

Matthew Phillips - Something Rotten! (Hilliard Arts Council)
 

Michael Ruehrmund - A Christmas Story (Columbus Children's Theatre)
 

Cody Westbrook - Richard O'Brien's The Rocky Horror Picture Show (Columbus Immersive Theater)